Samsung’da büyük güvenlik açığı! Bu güncellemeyi indirin

Samsung, Exynos işlemci ve çipleri etkileyen güvenlik açıklarına karşı Galaxy kullanıcılarını uyarıyor. Şirket, Haziran güvenlik paketiyle birlikte yazılımda tespit edilen çok sayıda güvenlik açığını giderdiğini ifade etti. Ayrıca Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), Samsung kullanıcılarını bu risklere karşı uyardı.

USOM, Samsung güvenlik açığına karşı uyarıyor

USOM, Samsung tarafından yayınlanan güncelleme dokümanlarını incelemeye ve ilgili güncelleştirmeleri derhal yapmaya çağırdı. Söz konusu güvenlik açıkları, saldırganlar tarafından sistemlerde kontrol sağlanmasına ve verilerin çalınmasına yol açabilecek düzeyde.

Güvenlik paketiyle birlikte 10’dan fazla açığın giderildiği belirtildi. Tespit edilen bazı açıklar nedeniyle Exynos’ta bellek bozulmaları, yetkisiz erişimler ve kod yürütme saldırıları gerçekleştirme riski bulunuyor.

Samsung; bellek bozulması, kimlik doğrulama mekanizmalarının atlanması ve geri alma korumasının kontrol edilmemesi gibi kritik güvenlik zafiyetleri dikkat çekti. USOM ise kullanıcı güvenliği açısından Samsung’un yayınladığı güncellemenin acilen yapılmasını tavsiye ediyor.

Konuyla ilgili açıklamasında, “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), kullanıcı ve sistem yöneticilerine Samsung tarafından yayınlanan dokümanları gözden geçirmelerini ve ilgili güvenlik tedbirlerini almalarını tavsiye etmektedir” ifadelerini kullandı.

Samsung, Haziran ayı güncellemesinde giderilen toplam 24 açığa ilişkin teknik detaylar ve risk düzeylerini de paylaştı. Buna göre birkaç açığın yüksek riskli olarak işaretlendiğini belirtelim. Bu da özellikle Exynos yonga setine sahip Galaxy sahiplerinin güncellemeyi bir an önce indirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x