Jerome Powell, Faiz Kararının Ardından Açıklamalarda Bulunuyor

Amerika Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, açıklanan faiz kararının ardından piyasalar hakkında yorumlarda bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda ABD’de bankaların batması ve el konulması global tüm piyasaları etkiledi. Hatta bu batışlar Fed’in gittiği faiz yolunun doğru olup olmadığı tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Jerome Powell’dan Piyasaya Dair Açıklamalar

Amerika Merkez Bankası (Fed) Mart 2023 için 25 baz puanlık faiz artışını uygun gördü. Bununla birlikte Amerika’daki faiz oranı yüzde 5’e yükselmiş oldu. Faiz kararının ardından Fed başkanı Jerome Powell piyasaya dair açıklamalarda bulundu.

ABD’de geçtiğimiz haftalarda birkaç bankanın başarısız olmasının ardından Fed‘in faiz politikasının doğruluğu konusunda soru işaretleri oluşmuştu. Buna dair açıklamalarda bulunan Powell,  ABD’de bankacılık sisteminin güçlü ve sağlam temellere dayandığı belirtildi, Fed’in de faiz artırımına gerekli görüldüğü takdirde devam edileceği de açıklandı.

Fed başkanı Powell, faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamada faiz artırımı kararının oy birliğiyle alındığını aktardı. Powell açıklamasında enflasyonun yüzde 2 hedeflerin devam ettiğini ve enflasyonunun yüzde 2 seviyesine gelene kadar Fed’in çabalarına devam edeceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir