iOS 17 Güncellemesi Alacak iPhone Modelleri

iPhone 8 ve iPhone X ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.İki sızıntı kaynağı, haziran ayında tanıtılacak iOS 17 ile ilgili ters düştü. Üstelik her iki kaynak da geçmişte yaptığı sızıntılar nedeniyle güvenilen isimler arasında yer alıyor. Gelin bu iddialara yakından bakalım.

Gelen ilk iddiaya göre iOS 17, iPhone 8 ve iPhone X için destek vermeyecek. Buna paralel olarak, iPadOS 17 de beşinci nesil iPad ile birinci nesil iPad Pro’ya yayınlanmayacak. Kaynağa göre bunun nedeni, A11 işlemcideki bir güvenlik açığı. İddiaya göre Apple, bu işlemciye sahip cihazların iOS 17’ye güncellenip sonra da jailbreak yapılmasını istemediği için böyle bir karar aldı. 

Ancak bunun tam tersi de konuşuluyor

Güncelleme konusunun patlak vermesiyle başka bir kaynaktan ilk iddiayı tamamen reddeden ikinci bir iddia geldi. Bu kaynağın iddiasına göre Apple, iOS 16 güncellemesini alan tüm akıllı telefonlara iOS 17 güncellemesi de sunacak. Üstelik iddianın sahibi, bu bilgiyi doğrudan Apple’ın iOS geliştirme biriminde çalışmakta olan ismini açıklamadığı birine dayandırıyor.

Kaynaklardan bir tanesinin Dynamic Island özelliğini, diğerinin ise iPhone 15 Pro tasarımıyla ilgili bilgiler sızdırmış olması, her iki taraf da haklı olabilirmiş gibi bir durum ortaya koyuyor. Ancak haziran ayı gelip iOS 17 duyurulduğunda kimin haklı olduğunu göreceğiz.

Peki hangi olasılık daha yüksek?

Apple, iPhone’lar için genelde 5 ila 6 yıl boyunca işletim sistemi güncellemesi gönderiyor. Bundan birkaç yıl fazla da güvenlik güncellemeleri sunuluyor. 2017 yılında tanıtılan iki modelin de 5 yılı doldurduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bu akıllı telefonların iOS 17 almamasını bekleyebiliriz. Ancak iOS 17 ile ilgili de farklı iddialar var. Bir taraf, bu işletim sisteminin iOS 16 odaklı olacağını, daha çok iyileştirme ve düzeltme içereceğini söylüyor. Diğer taraf ise Apple’ın bu karardan vazgeçip, büyük bir güncelleme üzerinde çalıştığını ileri sürüyor.

Eğer iOS 17, iOS 16 üzerine kurulacaksa, iPhone 8 ile iPhone X’in iOS 17 alması şaşırtıcı olmaz. Olur da iOS 17 büyük bir güncelleme olarak karşımıza çıkar ve iPhone 8 ile iPhone X’e güncelleme sunulursa, bu güncellemenin her iki model için de son olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

iOS 17 güncellemesi alacak iPhone’lar

  • iPhone 11 (tüm modeller)
  • iPhone 12 (tüm modeller)
  • iPhone 13 (tüm modeller)
  • iPhone 14 (tüm modeller)

iOS 17 güncellemesi almayacak iPhone’lar

  • iPhone 7 (tüm modeller)
  • iPhone 6 (tüm modeller)
  • iPhone 5 (tüm modeller)

iOS 17 güncellemesi alıp almayacağı bilinmeyen iPhone’lar

  • iPhone 8
  • iPhone X

Peki sizce ne olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir