Erdoğan ile Mehmet Şimşek ne görüştü, Mehmet Şimşek görüşme sonunda neler anlattı

2007’den 2018’e kadar AKP içinde milletvekilliği, ekonomi bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yapan Mehmet Şimşek 2018’de Erdoğan’ın kararı ile tasfiye edilmişti. Seçimin yaklaştığı şu günlerde ise elini güçlendirmeye çalışan Cumhur İttifakı’nın Mehmet Şimşek ile dirsek temasına geçtiği belirtiliyordu.

Babacan önceki gün katıldığı televizyon programında, Mehmet Şimşek’in Erdoğan’la çalıştığı dönemde çok zorlandığını hatta Erdoğan’dan günlerce randevu alamadığını anlatmıştı. Ve göndermek istedikleri Mehmet Şimşek’ten medet umar hale geldiklerini söylemişti.

Erdoğan ve Şimşek arasında yapıldığı iddia edilen iki görüşme sonunda açıklamalar hep Erdoğan’dan gelmişti.

ŞİMŞEK: BAKANKEN BENİ DİNLEMİYORDU, ŞİMDİ NİYE DİNLESİN

Gazeteci Aytunç Erkin, bazı iş adamlarıyla görüştüğünü söyledi; geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yakın çevresine “Ben bakanken beni dinlemiyordu. Şimdi, lütfen, nasıl ve neden dinleyecek?” dediğini köşesine taşıdı.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, bugün bahse konu durumla ilgili olarak kaleme aldığı yazısında DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın geçtiğimiz günlerde FOX TV yayınında sarf ettiği şu sözlere değindi:

“Mehmet Şimşek, ben ayrıldıktan sonra çok zor dönemler yaşadı. Bakanken Erdoğan’dan aylarca randevu alamadı. Erdoğan; sistemden uzaklaştırdığı, meydanda yuhalattığı Mehmet Şimşek’in ismini kullanmaktan medet umar hale geldi. O kadar panik içinde.”

Babacan’ın bu bilgiyi verdiği günün akşamında bazı iş insanlarıyla sohbet ettiğini dile getiren Erkin, edindiği yeni bilgileri şöyle aktardı:

“Şimşek’in yakın çevresine şu cümleleri kurduğunu öğrendim: ‘Sayın Erdoğan ben bakanken beni dinlemiyordu. Şimdi, lütfen, nasıl ve neden dinleyecek?’

Bir soru daha var: Erdoğan ile Şimşek’i buluşturmak isteyen kadrolar iki ismi nasıl bir araya getirdi? Acaba Şimşek’e, ‘Sayın Erdoğan sizinle görüşmek istiyor’ ya da Erdoğan’a ‘Mehmet Bey sizinle görüşmek istiyor’ bilgisi mi verildi? Yine bir ‘kandırılma’ hikayesi mi var? (…)”

Yazının tamamı.

MEHMET ŞİMŞEK VE AKP

İktidar partisinin Şimşek’le yolları Temmuz 2018’de ayrıldı. Erdoğan’ın bahse konu dönemde kendisinin tüm ‘uyarılarına’ rağmen yapılan faiz artırımı sonrası “Arkamdan iş çevirdiler” diye tepki gösterdiği Şimşek, buna karşın sık sık Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yapıyordu. Bu yönüyle uluslararası piyasalarda “saygı duyulan”, “iş dünyasıyla dost” bir isim olarak görülüyordu.

Şimşek tüm bu tartışmaların gölgesinde kabine dışı kaldığında, yerine kamuoyunda ‘damat’ olarak anılan Berat Albayrak getirildi. Dolar/TL kuru gelişmeyle o dönem ‘ani sayılabilecek’ bir yükselişle 4.60’lı seviyelerden 4.74’e ulaştı.

Şimşek, bir daha kabinede yer almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir