ABD Adalet Bakanlığı: “Uluslararası bir operasyonla Chipmixer çökertildi”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığının (DoJ) yaptığı açıklamaya göre uluslararası bir operasyon, 3 milyar dolardan fazla kripto para birimini akladığı iddia edilen bir kripto para karıştırma hizmeti olan Chipmixer’ı çökertti.

Operasyona ABD, Almanya, Belçika, Polonya ve İsviçre’deki ulusal makamların da Europol’ün desteğiyle katıldığı bildirildi.

Darknet kripto para birimi aklayıcısı uluslararası bir operasyonla durduruldu

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “3 milyar dolardan fazla değerde kripto para birimini aklamaktan sorumlu bir Darknet kripto para birimi, ‘karıştırma’ hizmeti olarak tanımlanan Chipmixer’in koordineli bir şekilde uluslararası bir operasyonla yayından kaldırıldığını” duyurdu.

Miks servisini kaldırma operasyonuna destek veren Europol, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

DoJ’un ayrıntılarına göre ABD federal kolluk kuvvetleri, kullanıcıları Chipmixer hizmetine yönlendiren iki alan adını ve bir Github hesabını ele geçirirken Alman Federal Kriminal Polisi (Bundeskriminalamt), Chipmixer arka uç sunucularını ve 46 milyon dolardan fazla kripto para birimini ele geçirdi.

Adalet Bakanlığı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Chipmixer’in kurucusu Nguyenen suçlu bulunursa 40 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya

Aynı zamanda Bakanlık, çok sayıda ABD kullanıcısı olmasına rağmen hizmetin, ABD Hazine Bakanlığı Mali İşler Dairesine kaydolmadığını da sözlerine ekledi. Crimes Enforcement Network (FinCEN) ve müşterileri hakkında tanımlayıcı bilgiler toplamadı.

Adalet Bakanlığı, Ağustos 2017’den başlayarak Vietnam, Hanoi’den 49 yaşındaki Minh Quốc Nguyenen’nin “Chipmixer tarafından kullanılan çevrim içi altyapıyı oluşturup işlettiğini ve Chipmixer’in hizmetlerini çevrimiçi olarak tanıttığını” belirterek şu açıklamayı kaydetti:

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*