16 yılda 91 kızıl geyik üretildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait 4 Kızıl Geyik Üretme İstasyonu’ndan birine ev sahipliği yapan Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yapılan çalışmalarla alan genişletilip 84 hektara çıkarıldı. Alanda 16 yılda 91 kızıl geyik üretilip, Çorum, Samsun, Gümüşhane, Giresun ve Bolu illerinde doğaya bırakıldı. Kunduz Dağları’nda kurulan Kızıl Geyik Üretme İstasyonu’nda halen 39 kızıl geyik bulunuyor. Korunaklı alanda yaşam süren bu geyiklerin korunması için ise bölgeye girişlere izin verilmiyor.

“1984’TE İKİ GEYİKLE KURULDU”

Tarım ve Orman Bakanlığı 11’inci Bölge Müdürlüğü Samsun Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, “Kunduz Dağları’ndaki Geyik Üretim İstasyonu 1984 yılında iki geyik ile 7 hektar alanda kuruldu. Şu anda üretim 83,5 hektarlık alanda devam etmekte. Her yıl mart-nisan aylarında atılan boynuzların yerine yenileri çıkar ve ağustos ayına kadar gelişiyor” dedi.

Kızıl geyiklerin Türkiye’nin birçok noktasındaki ormanlarda yayılış gösterdiğini anlatan Özyanık, “Merkezimizde 16 yılda 91 adet kızıl geyik doğumu gerçekleşti. Kızıl geyikler, tabiattaki popülasyonun desteklenmesi amacıyla Çorum, Samsun, Gümüşhane, Giresun ve Bolu illerinde doğaya yerleştirildi. Şu an mevcutta farklı yaşlarda 39 geyiğimiz var. Kızıl geyikler salındığı ortamlarda şube müdürlüklerince fotokapanlarla izleniyor. Nesli hızla azalan kızıl geyiğini üreterek popülasyonunu desteklemeyi amaçlıyoruz” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir